Anasayfa

Bilgi Paylaşımlarım

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı

İphone İle 7d Yi Uzaktan Kumanda Edin.

Linkler

Fotoğraflarımı Paylaştığım Web Siteleri

Sergi, Yayın, Haber, Ödül

Fotoğraf Çekmek ve Bazı İpuçları

Kalitesiz UV Filtre Kullanmayın

Canon EOS 40D 1.1.1 firmware güncellemesi

Ana Sayfa > Bilgi Paylaşımlarım

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı
Ekim 2011

Ahmet Özgül Bey'in çabaları ile oluşan ve orjinali "Uyumlu Yaşam" başlıklı blogda (UyumluYasam Blog) yayınlanan, kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı içerikli söyleşinin bölümlerini burada da dört bölüm halinde yayınladım. İlgililere faydası olması ümidini taşıyorum.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Fotoğraf Merakından Kuşların Rengarenk Cıvıl Cıvıl Dünyasına


Üniversite yıllarından bu yana fotoğraf merakım vardı, yaklaşık 20-25 yıl geçmiş o günden bu yana. Birçok amatör fotoğraf meraklısı gibi, ben de bir Rus malı analog makine ile başlamıştım fotoğraf çekmeye. Ama malum, birçok fotoğraf meraklısı gibi, başlarda en çok uğraştığımız alan hatıra fotoğrafları idi, kendimizi çekiyorduk yani hep, her karede olmamız gerektiğini düşünüyorduk nedense. Aralıklı olarak devam eden bu merak, iş hayatının getirdiği yüklerin etkisi ile eninde sonunda kendimizi doğaya atmamıza neden oldu.

Üniversite yıllarında analog makinalarla bu merakımız başladı demiştik. Bir zaman verilen aradan sonra, dijital fotoğraf makinelerinin perakende olarak ilk piyasaya girdiği zamanlarda dünyanın parasını vererek 640*480 çözünürlüklü bir dijital makine aldığımda tüm fotoğraf maceram yeniden başladı. Çok heyecanlanmıştık çektiklerimizi anında o zamanki küçücük 1,5″ ya da 1,8″ ekranda gördüğümüzde ve arkadaşlarımıza gösterdiğimizde. O zaman çektiğimiz fotoğraflar şu andaki bilgisayar ekranlarının çözünürlüğünde pul gibi görünüyor gerçi ama bu güne gelmek için o günlerden geçmek gerekliydi elbette.

Netice itibariyle, makineler gelişti, bizim merakımız yerinde durduğu gibi durmadı ve biraz daha ciddiye alalım şu işi diyip, bir kursa gittim. Biraz tekniğini daha iyi algılayalım, öğrenelim diye. 8 haftalık bu kurs dışında epey yayın da okudum bu konuda, tabii bizden önce yola çıkmış olanların eserlerini de inceledik sürekli.

Ağırlıkla manzara çekimleri ile fotoğraf dünyasında yolculuğumuz başladı. Fotoğraf çalışmalarımı bu minvalde sürdürürken National Geographic dergisinin Türkiye Edisyonu tarafından düzenlenen 2007 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda, manzara kategorisinde Kapadokya fotoğraflarımdan biri ile Türkiye birincisi oldum. (yanda)

Bir ara makrolara merak sardım…

Damlalarla uğraştım epey. Zümrüt ismini verdiğim, çok sevdiğim bir su damlası çalışmamı yanda görebilirsiniz...

Sonra yine doğada makrolar derken, bir şekilde sürekli doğada olduğum için, kuşları da zaman zaman fotoğraflıyordum. Çeşitli sitelerde işin ustalarını izledikçe, bir gün baktım ki, makinemde teleden başka hiç bir şey artık takılı değil neredeyse. Yani baktım ki, kuşların dünyasına çoktan girmişim bile. Halen de hemen hemen böyle devam ediyorum.

İnsan manzaraları çekmeyi, insanları çekmeyi hemen hemen hiç sevmedim. Etik sorunlar olduğunu düşündüm hep, kimseyi kendisinden habersiz olarak çekip, fotoğraflarını orada burada yayınlamaya hakkım olduğunu düşünmedim. Bu nedenle ilgim, ağırlıkla manzara ve doğa fotoğraflarında oldu. Bunun doğal bir sonucu olarak da çiçeklerdi, böceklerdi derken, kendimi kuşların renkli dünyasının içinde buldum. Benim bu konudaki düşüncem, insan kategorisinde merakımın olmaması ve yukarıda bahsettiğim etik nedenler ve yine çalıştığımız iş dünyasının stresini en iyi doğanın kucağında attığımızı görmek, beni kendi kendine bu noktaya sürükledi. Geldiğim nokta itibariyle benim doğa gözlemciliğimin ağırlık noktasını kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı oluşturdu.

Bir kere içine girince de zaten, o çekimin etkisinden kurtulmak pek de kolay değil. Hele rengârenk cıvıl cıvıl kuşların dünyası bir başka. Bir de özgür olmaları ve anında mesafeleri oradan oraya kat etmeleri, her halleri ayrı güzel bir dünya.

Söyleşinin ilerleyen bölümlerinde kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı hakkında detaylı bilgilere ve merak ettiğiniz konulara değineceğiz.


UyumluYasam Blog (Ahmet Özgül)

1 | 2 | 3 | 4 |
Henüz bu yazı için fotoğraf girilmemiş.

Süleyman Uçar

Tasarim ve Uygulama Arda Altuntas