Anasayfa

Bilgi Paylaşımlarım

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı

Linkler

Sergi, Yayın, Haber, Ödül

Fotoğraf Çekmek ve Bazı İpuçları

Canon EOS 40D 1.1.1 firmware güncellemesi

Ana Sayfa > Bilgi Paylaşımlarım

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı
Ekim 2011

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı (1)

Bir kuş gözlemcisi olan Süleyman Uçarla doğa ve kuş gözlemlerini konuştuk. Üç röportajdan oluşan kuş gözlemciliği yazı dizimizin ilkinde şu soruları cevaplandırdı Süleyman Uçar:


■Doğa gözlemciliğine nasıl başladınız?
■Niye özellikle kuşları gözlemliyorsunuz? Kuşların hangi özelliği sizi cezbediyor?
■Kuş gözlemciliği bireysel mi yoksa grup halinde mi yapılan bir etkinlik?
■Kuş gözlemciliği için gidilebilecek yerler nereler?
■Gözlemler için uygun zaman dilimleri hangileri?


Nasıl başladınız doğa gözlemciliğine?

Amatör fotoğrafçılık merakım, kendi içinde yürüyen bir süreçle beni bu noktaya getirdi. Amatör fotoğrafçılar, bir dönem en yakınlarındaki şeylerden başlar fotoğraf çekmeye, ailesi, arkadaşları, iş ortamı derken, yakın çevrede manzaralar derken, zamanla bir şekilde herkes kendi ilgisinin daha çok farkına varır ve merak noktasını daha da netleştirir, kimi kelebek çeker, kimi çiçeklerin dünyasına girer, kimi insanlarla çalışır, kimi ürün çeker, kimi işi ilerletir profesyonel hayata adımını atar, kimi de bizim gibi kuşların dünyasında yolculuğuna devam eder.

Niye özellikle kuşlar? Kuşların neyi size daha çekici geliyor?

Aslında doğada hareket eden, etmeyen ne varsa, lensimizi doğrultuyoruz ama yüzde doksan kuşlarla ilgileniyoruz. Kuşlar ağırlıklı olmak üzere, kelebekler, memeliler, çiçekler, böcekler şeklinde bir sıralama yapmak herhalde doğru olur. Peki niye kuşlar? Kuşlar kanatları olan, sınır tanımayan canlılar, insanlar onların yoluna çıkıp yaşam alanlarını sınırlandırmadıkça, onları her yerde özgürce uçarken görebilirsiniz. Uçuyor olmaları başlı başına ilgi çekici zaten. Yanısıra güzel ötüşleri, rengârenk ve her mevsim ayrı renklere bürünebilen tüyleri, türlü çeşitli şekilleri, yırtıcılardan en küçük ötücülere çok çeşitli boyutları ile başlı başına ilgi çekici bir alan. İşin içine girip, işin uzmanlarından ve okuduğunuz eserlerden, konuya özel belgesellerden kuşların dünya üzerindeki göç hareketlerini de okuyunca, binlerce kilometre göç eden bu canlılara ilgi duymamak imkânsız.

Kuş gözlemleri daha çok bireysel mi yapılıyor yoksa grup halinde mi?

Kuş fotoğrafçılığı ve gözlemciliği, tek başına yapılabilecek bir faaliyet olduğu gibi, küçük ya da kalabalık gruplarla da yapılabilecek bir doğa etkinliği. Bunu belirleyen gidilecek alanlar olduğu gibi, o günkü gönlünüzden geçen hal de olabilir, bazen yalnız çıkmak istersiniz, bazen arkadaşlarınızla. Sonuçta kuş fotoğrafçılığı bana göre gitgide hızlı yayılan bir hobi. Ama doğrusu, araziye çıkıyorsunuz, dağ bayır geziyorsunuz, bir araçla dolaşıyorsunuz ağırlıkla, yaz var, kış var, çamur var, yağmur var, mutlaka arkadaşlarla çıkmak daha mantıklı bana sorarsanız. Hatta en az iki araç olması da, doğada başınıza gelebilecek çeşitli problemlere karşı bir emniyet tedbiri olarak da düşünülebilir.

Nerelere gidiyorsunuz gözlemler için?

Kısaca, kuşlar nerede ise oraya. Kimi zaman oturduğunuz semtin otoparklarındaki yeşil çalıların, ağaçların oraya, kimi zaman Türkiye’nin öbür ucuna. Mevsimsel göçler bu gidiş kararlarınızı etkilediği gibi, hedeflediğiniz türleri çekebilme arzusu da bazen bu gidişleri şekillendirebiliyor. Ya da arkadaşlarınızla yapmaya karar verdiğiniz bir grup etkinliğine uygun olarak bir yere gidiyorsunuz. Tabii ağırlıkla kuş cennetleri denilebilecek sulak alanların olduğu bölgelere gitmek, fotoğraflayabileceğiniz tür çeşitliliği açısından kuş fotoğrafçısına cazip geliyor. Zaten iyi kötü yurdumuzun her bölgesinde buna uygun alanlar ve o alanlarda faaliyet gösteren arkadaşlarımız var. Kimi zaman onların daveti ve rehberliğinde, kimi zaman alanı bilen arkadaşlarınızla birlikte olduğunuz yerden yola çıkıp, çok çeşitli alanlara gidilebiliyor. Ama şu bir gerçek ki, tek başınıza çok sınırlı bir faaliyet içinde olursunuz bu merakınızda, illa ki yol arkadaşları lazım. Onlar olmadan çok çeşide ulaşabilmeniz zordur, oysa kuşçular, kertik dediğimiz bir gizli yarışın da içindedirler bir şekilde, en azından, bu hobi içine girince, bir çok kuş türünü görebilmek zaten insanın çok doğal bir isteği haline geliyor.

Şehir içi gözlemleri için günü birlik, günü yarımlık geziler yapabiliyoruz. Ama, mesela Hatay’a, Kayseri – Sultansazlığı’na ya da Denizli’ye gidiyorsanız, bir kaç gününüzü ayırmanız lazım. Artık mevsime ve kendi içinde bulunduğunuz şartlara göre kimi zaman otelde, kimi zaman çadırda, kimi zaman araçta kalarak, bol bol yollarda kilometre yaparak, ama mutlaka bölgeyi bilen arkadaşlarınızla varsa hedeflediğiniz türler peşine düşüyorsunuz, ya da bölgede ne çıkarsa karşınıza en güzeli fotoğraflamak için uğraşıyorsunuz. Aralardaki sohbetler, çaylar, sürpriz tarihi turistik mekan ziyaretleri de elbette seyahatlerin birer parçası.

Gözlemler için en uygun mevsim hangisi?

Her mevsim uygun. Her türlü arazi de. Bu kimi zaman deniz seviyesi olur, kimi zaman 3 bin metrede bir dağ başı. Bu almak istediğiniz riske de bağlı biraz. Yukarıda bahsetmiştim, göç dediğimiz bir olgu var. Kuşların büyük bir kısmı, ilkbaharda güneyden kuzeye, sonbaharda kuzeyden güneye doğru çok ama çok uzun kilometreler boyunca göçler gerçekleştirirler. Bu göçler sırasında yol üstü durakları sulak alanlar, yeşil alanlar, orman alanları vb. bir takım yerlerde belli zamanlar geçirirler. Kimi kuşlar da bölgemizde gelip konaklarlar ve üreme faaliyetlerini gerçekleştirirler. Bütün bu çeşitli faaliyetlerdeki kuşlar farklı alanlarda, arazi şekillerinde, farklı mevsimlerde ve farklı yüksekliklerde görülebilirler. İşte bu nedenlerle, eğer çok sayıda kuş çeşidini görüp fotoğraflamak istiyorsanız, her mevsim bir şekilde arazide, her çeşit arazide ve farklı şehirlerde arazide olmanız lazım. Ben bu konuda çok fazla hırslı değilim kendi adıma. Mesela aşırı karlı bir hava varsa, uzun yola pek çıkmam, ya da çok çamurlu bir hava varsa, fazla yükseklere vurmam arabayı, arazinin riskli yerlerine de girmem, yani ben fazla risk almayı sevmem, o kuş o gün çekilmese de olur benim için, bir başka gün kendisi bana gelsin diye düşünürüm Kimi zaman da bu saçma beklentimin gerçek olduğu da olur doğrusu :)

Fotoğraflarınızı bir yerde yayınlıyor musunuz?

Fotoğraflarımı kendi kişisel sitem olan www.suleymanucar.com sitesinde yayınladığım gibi, kuş fotoğrafçılarının olmazsa olmaz uğrak yeri www.trakus.org sitesinde de yayınlıyorum. Kuş ve diğer fotoğraflarımı diğer fotoğraf paylaşım sitelerinde de yayınlıyorum zaman zaman. Önceleri bu işe fazla vakit ayırırken, şimdilerde hem site sayısını neredeyse bire indirdim, hem de diğer sitelerde paylaşım aralıklarımı oldukça uzattım. Hem vakit meselesi, hem de herhalde bir zaman sonra, bu konuda yeterli bir doygunluk oluşuyor insanda, buna ayırdığı zaman yerine daha faydalı başka uğraşlarla uğraşmayı tercih edebiliyoruz. Ayrıca bir de çalıştığım şirketin maddi sponsorluğunda “Süleyman Uçar’ın Objektifinden Türkiye’nin Kuşları” isimli güzel bir eser yayınladık 2011 başında. Başta Şirket müşterilerine olmak üzere, kuş fotoğrafçı ve gözlemcilerine de bir kültür yayını olarak ücretsiz dağıttık. Güzel bir eser olduğuna dair çok sayıda geri dönüş aldık, Cumhurbaşkanlığı makamı dâhil.
UyumluYasam Blog (Ahmet Özgül)

1 |
Henüz bu yazı için fotoğraf girilmemiş.

Süleyman Uçar

Tasarim ve Uygulama Arda Altuntas