Anasayfa

Bilgi Paylaşımlarım

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı

Linkler

Sergi, Yayın, Haber, Ödül

Fotoğraf Çekmek ve Bazı İpuçları

Canon EOS 40D 1.1.1 firmware güncellemesi

Ana Sayfa > Bilgi Paylaşımlarım

Kalitesiz UV Filtre Kullanmayın
Mart 2008

Takip edenler bilir, Canon 400mm 5.6L lens aldım bir süre önce, tabii alır almaz, o kadar para verdiğimiz lensin camı çizilmesin vs. diye üzerine bir de UV filtre aldım. E bu kadar para harcamışken, UV'de tasarruf etmek için ucuz bir UV filtre aldım ve taktım.

Sonra çekimlere başladım, bir türlü net fotoğraf çekemiyorum, üç ayağa bağladım, fasülye torbasına koydum, iyi havada çektim, hep bir çamurlanma var sanki, kendi kendime artık ben beceremiyorum bu lensi kullanmayı demeye başladım.

En son bu hafta sonu Ankara'ya gittim. Aynı lens zafertekin'de de var, değişerek makinalarda test yaptık , bir baktık ki, benim lens hakikaten kötü çekiyor çamur gibi fotoğraf sanki, sanki hep titriyor (yandaki fotoğraf Şekil A). Ama benim makinada Zafertekin'in lensle çektik , sonuç fıstık gibi (yandaki fotoğraf Şekil B).

Lens bozuk, kalibrasyon gerekir deyip , koyduk kenara, Ankara gezisi boyunca Zafer Abi'nin 400mm ile çekimler yaptım, sonuçlara da performansa da bayıldım.

İstanbul'da Erkayalar'a götürelim diye düşünüp, önce bu cumartesi arkadaşımız Özgür Foto Teknik'e götürdük lensi Akın (tilki)'la. Tam gönderecekken lensi Erkayalar'a, filtre dikkatini çekti Özgür'ün. Hiç filtreyi çıkarıp da çekim yaptın mı dedi!!! Sanmıyorum dedim ve orada back-fokus testi yaptı, bir de baktık ve gördük ki, tüm mesele filtrede. Koskoca lensi 3-4 aydır kalitesiz bir filtre problemi nedeniyle adam gibi kullanamamışım. Olayı orada çözdük, bir tane de BW marka UV filtre taktık bu kez, sonuçlar yine iyi, ama BW filtre 45 EUR. Evet pahalı ama, bu kadar görece pahalı bir lense, böyle ucuz filtre takarsan , elbet sonuç alamazsın dersini bizzat almış olduk. Sitede kimi kuş fotoğraflarında not olarak belirttiğim gibi, henüz ilk kez gördüğüm kimi kuş türleri, bu kötü filtre yüzünden rezalet bir çekim ile sonuçlandı. Elimde tek fotoğrafı var türün (sarı çinte) mesela, ama sonuç rezalet :)

Sizlerle de paylaştım ki, basit ve önemsiz görünen bir UV filtre konusunun fotoğraf çekmeyi tamamen engellediğini görün, buna göre davranın.

Saygılarımla.


1 |
Henüz bu yazı için fotoğraf girilmemiş.

Süleyman Uçar

Tasarim ve Uygulama Arda Altuntas