Anasayfa

Bilgi Paylaşımlarım

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı

Linkler

Sergi, Yayın, Haber, Ödül

Fotoğraf Çekmek ve Bazı İpuçları

Canon EOS 40D 1.1.1 firmware güncellemesi

Ana Sayfa > Bilgi Paylaşımlarım

Fotoğraf Çekmek ve Bazı İpuçları
06/02/2009

Fotoğraf Nedir?

Fotoğraf, doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde (günümüzde sensörler) üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir.

Kelime Yunanca ışık anlamına gelen "photos" ve yazı anlamına gelen "graphes" kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla yazmak anlamına gelmektedir.

Fotoğrafçılık uluslararası bir dildir ve modern hayatta üçüncü bir göz vazifesi görür. Fotoğrafçılık bakmakla görmenin ayrı ayrı şeyler olduğunu kanıtlar. Fotoğraf bugünkü gelişme devrinde bir bilim ve diğer bilim kollarının da hiç şüphesiz ki en büyük yardımcısıdır.

Fotoğraf hakkında birkaç alıntı ...

Fotoğraf; ışıkla yazmak demektir, kökü Yunanca bir kelimedir.Yani fotoğrafın en temelinde önce ışık vardır. (Alıntı)

Henri Cartier Bresson’a göre fotoğraf çekmekte belirleyici olan"hareket"tir. Bu; eylemin zirveye ulaştığı, tarihin yazıldığı veya fotoğrafı çekilen kişinin yüzündeki ifadenin açığa çıktığı andır.(Alıntı)

Bu tanıma göre, fotoğraf kimi zaman bir belgesel olacak, kimi zaman çocuğunuzun attığı ilk adım olacak, kimi zaman bir sinek kuşunun havada asılı kalarak avlandığı andaki bir görüntüsü olabilecektir.Ama durağan belgesel çekimler dışında , önemli bir ana tanıklık etmesi fotoğrafın en belirleyici unsurlarından biri olacaktır. Bunu sağlamanın yolu doğru zamanda-doğru yerde olmak olabileceği gibi, şanslı anlar da bu anın yakalanmasına yardımcı olabilecektir.

Son olarak, bir meşhur söz ile alıntıları bitiriyorum: Bir fotoğraf (resim) bin sözcüğe bedeldir.

Fotoğraf Temel Bilgiler

Bu bölümde yapacağım derlemeler, benim bakış açımdan amatörler için öne çıkan bazı başlıklara kısaca değinmek şeklinde olacaktır. Yazımız bilimsel bir makale değildir, dolayısıyla konunun tüm yönlerini kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır.

Donanım

Fotoğraf Makinaları

-Analog SLR Fotoğraf Makinaları

Tek lensli (objektifli), görüntüyü bir ayna yardımı ile prizmadan yansıtarak film üzerine düşüren refleks makinalardır. (SLR= Single Lens Reflex) Genellikle analog makina denilince kastedilen makinalar bu makinalardır. Bilingiği gibi filmli kompakt makinalar da vardır.

-Digital Fotoğraf Makinaları (Kompakt, SLR Like, SLR)

Dijital (sayısal) Fotoğraf Makinaları da çeşitli üretim şekilleri ile kullanıcılara sunulmaktadır.

- Kompakt ; sıklıkla basçek makinalar olarak da adlandırılabilen dijital ve genellikle küçük boyutlu, lensleri değişmeyen makinalar.
- SLR Like; (SLR benzeri, genellikle yüksek zum lenslere sahip, bazen lensleri manuel olarak da kontrol edilebilen, lensleri değişmeyen ancak, daha geniş açılar, makro ya da uzak mesafeler için lenslerine uygun adaptörler takılabilen, görece kompakt makinalardan daha hacimli ve büyük makinalar)
- D-SLR (Digital SLR); yukarıda analog makinalardaki gibi, tek lensli refleks makinalardır, lensleri değiştirilebilir. Film yerine görüntünün bir algaç (CCD ya da CMOS gibi) üzerine düşürülerek, sayısal yöntemlerle oluşturulması ve bir hafıza birimine (CF-compact flash, SD-secure digital vb.) yazılması prensibi ile çalışırlar.

SLR Makina Objektifleri (prime (sabit odaklı), geniş açı, zoom (değişken odaklı), tele (dar açılı) , makro lens kavramları)

İnsan gözünün genel olarak 120 derecelik bir görüş açısına sahip olduğu bilinir. 35mm fotoğraf makinaları için bu açıyı veren lensler 50mm sabit odaklı (prime) lenslerdir. D-SLR makinalar için ise çarpan hesabından dolayı 80-85mm civarındaki lensler için aynı şey söylenebilir, ancak digital makinalarda da 50mm 1.8 diyaframlı lensler de sıklıkla başlıca prime lens olarak kullanılır, ya da kullanılabilir.

Objektiflere bakıldığında, bunların xxmm ile biten çeşitli rakamsal değerlerle birlikte isimlendirildiği görülmektedir. Prime denilen lensler, sabit odaklı lenslerdir; 50mm, 85mm, 105mm, 300mm, 400mm gibi.

Eğer lensin rakamsal değerleri ikili değerlerle ifade ediliyorsa bunlar değişken odaklı (zoom) lenslerdir; 17-85mm, 70-300mm, 100-400mm gibi.

Bir de kullanım amaçlarına göre lensler sınıflandırılabilir; geniş açı, makro, tele lensler (dar açı) gibi. Örneğin; 10-20mm ya da 17-85mm gibi lensler geniş açı lens olarak değerlendirilebilir, ancak 17mm de geniş açı olan lens, 85mm'de kullanıldığında artık normal açılı bir lens olacaktır, lensin bilgisinde belirtilen rakamlar küçüldükçe daha geniş açılardan, büyüdükçe daha dar açılı lenslerden söz ediyoruz demektir, 14mm lens bir geniş açı lens iken, 50mm normal, 400mm bir dar açı (tele) lenstir. Kabaca 50mm'den aşağıda değerleri olan lensler geniş açı lens olarak kabul edilebilir. Yine örneğin 105mm makro şeklinde isimlendirilen bir lens, özel amaçlı bir lenstir, çok dar alan derinliği aralığında hizmet verir, yapılışı makro çekimlerine uygundur, 1:1 ölçekli makro çekimlerine imkan verir, aynı şekilde farklı ölçülerde makro lensler de bulunur, 60mm, 150mm, 180mm gibi.

-Flaş (dahili – harici)

Çoğu kompakt ve D-SLR makinada dahili flaş vardır. SLR-Like makinaların ise çoğuna harici flaş takılabileceği gibi, D-SLR makinaların hepsinde harici flaş bağlantısı için uygun bağlantılar vardır. İhtiyaca göre bu flaşlar çok işe yarayabilmektedir. Scott Kelby kitaplarında dahili flaşın, herhalde üreticiler tarafından kötü fotoğraf çekmek için icad edildiğini ifade etmektedir, yani dahili flaşı önermemekte, sonuçlarının çok kötü olduğunu ifade etmektedir. Bunun nedeni, dahili flaşın değişken açılarla kullanılamaması, obje ya da modele doğrudan vurmasıdır. Oysa harici flaş istenilen açılarda, hatta makinadan bağlantısız olarak farklı noktalardan obje ya da modeller üzerinde kullanılabilmektedir.

-Yardımcı malzemeler (tripod, filtreler (UV , polarize, degrade), deklanşör kablosu, close-up lensler)

Tripod esasen bir fotoğrafçının olmazsa olmazıdır, siz sözü dinleyin, yaptığımızı yapmayın :). Gerçekten de üç ayak kullanılarak gerçekleştirilen çekimlerin farkını en acemi gözlerin bile farketmemesi imkansızdır. Üç ayağın olmadığı durumlarda üç ayak yerine kullanılabilecek alternatifleri değerlendirmek lazım, yaslanmak, makinayı bir yere sabitlemek vb.

Filtreler amaçlarına göre çok çeşitlidir. Sıklıkla kullanılan filtreler UV ve Polarize filtreler, sonrasında degrade ve renk filtreleridir. Polarize filtrelerin manzara çekimlerinde ve yansıyan alanlarda yansımaların engellenerek çekim yapılabilmesindeki başarısına şaşırabilirsiniz. Bu konuda çok çeşitli kaynaklarda çok çeşitli bilgiler vardır. Benim ekleyeceğim http://www.suleymanucar.com/DisBilgi.asp?Tip=5&bolum=1 başlıklı bilgi paylaşımında detaylıca belirttiğim gibi, filtre kullanılacaksa kaliteli olmak gerekliliğidir, aksi halde benim 400mm deneyimimde yaşadığım gibi 6 ay boşuna fotoğraf çekmiş olabilirsiniz.

Close-Up lensler, adı üzerinde yakınlaştırıcı lenslerdir. Makro objektiflere yatırım herkes için çok uygun çözüm olmayabilir, çünkü görece çok pahalı lenslerdir. Bunun yerine daha uygun bir çözüm olan close-up lensler kullanılabilir. Bu lensler aynı UV ya da polarize filtreler gibi, lensimizin çapına uygun boyda üretilen ve aynı şekilde vidalanarak lense takılan bir nevi filtrelerdir. +1, +2, +4 ya da +10 gibi yaklaştırma değeri içerebilirler. Üzerinde yazan rakamlar kadar yaklaştırma imkanı vardır. Üstüste takılarak da kullanılabilirler. Ancak bir makro lensten alınacak sonucu alacağınızı beklememelisiniz.

Deklanşör Kabloları, hassas çekim gerektiren ve en ufak oynamaya tahammülümüz olmayan durumlarda oldukça işimize yarayan bir yardımcı malzemedir. Ayrıca, 30 saniyeden uzun süreli "bulb" çekimlerde de çok işe yarayan bir malzemedir. Her eve lazım diye düşünüyorum :).

-Fot. Makinası Hafıza kartları (SD – CF - MMC - MS)

Fotoğraf makinası üreticileri kendi dizayn ve politikalarına uygun çeşit çeşit hafıza kartları üretmektedir. Seçtiğiniz makinanın kullandığı hafıza kartı ne ise, zaten siz de o kartları kullanmak durumundasınız. Profesyonel seri bazı makinalarda iki türlü kart kullanıldığı da görülmektedir. Bizim için önemli olan, makinamız hangi tip kartı kullanırsa kullansın, hızlı yazabilen kartları tercih etmemizdir. Özellikle seri çekimlerde yüksek hızlı kartlar çok işimize yarayacaktır.


1 | 2 |
Henüz bu yazı için fotoğraf girilmemiş.

Süleyman Uçar

Tasarim ve Uygulama Arda Altuntas